Tangentor kezels
(Bndi Andrs)
Az emberek a masszzs tudatos alkalmazsa ta, mindig foglalkoztak a gpests, egyszersts lehetsgvel. A zuhan vz dgnyz hatsa adhatta az tletet, a vzsugr masszzst vgz kszlk megptshez.
gy kszlt el a tangentor kszlk, melyet a nmetek „Unter Wasser Massaz Gerat”-nak hvtak.
Vz alatti vzsugr masszzs gp a pontos megnevezse. Volt olyan pciensem, ki nem tudta megjegyezni a nevt, s egyszeren „Tangens”-nek nevezte.
Valami igaza volt benne, mert a nevt kt sz sszettelbl lehet eredeztetni. Tangens – rint s Torr – nyoms (Toricelli). Persze rszemrl ez csak tallgats.
A tangentor kezelst brki megtanulhatja, de igazn jl csak az tud tangentorozni, ki a gygymasszzs szakmt is kivlan mveli.
A tangentor felszerels a kvetkezkbl ll:
1. Biztostkos rvidzrlatjelz
2. Hrmasszigetels elektromos vezetk, biztonsgi dugasszal
3. vegszlas, vagy fm-zomncos kd
4. Kls vagy bels elhelyezs, keringet szivatty, kszj meghajtssal, biztonsgi nyomgombbal s nyomsszablyzval. Lehet mellette mg egyb kiegszt szolgltats is (pl. leveg kevers)
5. Vzfelszv cs, szrvel
6. Elasztikus nyomcs a kezelshez, markolattal
7. Cserlhet fvfej sorozat
8. Lpcs a kdba lpshez, korlttal
9. Hideg-melegvz, keversi lehetsggel
10. Tisztt felszerels
11. zembehelyezsi lers
A tiszttsa a mindenkori elrsoknak megfelel tiszttszerrel trtnik, tisztt kefvel s zuhannyal.
Sajnos ezek betartst sok helyen mellzik. Egy kd vzben tbb pcienst is kezelnek egyms utn, mert a normt kptelensg mskpp betartani, no meg a vzszmlval takarkoskodni. Olyankor a pciens tvoztval egy pillanatra kihzzk a lefoly dugaszt, s mris visszateszik s rfolyatnak friss vizet s mg a mozg vzfelszn, enyhn tlfolys kdba, lptetik be az j pcienst. J esetben egy ronggyal krl trlik a lerakdott zsiradkot a kd szlrl. ll vzfelsznnl jl lthatk a hm s szr maradvnyok.
Persze nem csak nagy kdas-tangentorok lteznek. Vannak uszoda falba beptett fvfejes lehetsgek, csendes (klsleg) elhelyezett motorral. Vgtag-tangentorok kis vzfelhasznlssal mkdnek, melynl a kezelfej stabilan van beptve, s a pciens mozgatja a vgtagjt a vzsugr eltt az ltalunk betantott mdon.
A tangentor kezels kt fle mdon vgezhetjk:
1. llfejes nkezelses mdon
2. Mozg fejes, kezel ltal vgzett mdon
A kezel ltali tangentor kezels menete
1. A kdat az elrsoknak megfelel ferttlent szerrel kimossuk s tiszta vzzel, zuhany segtsgvel alaposan lebltjk.
2. Feltltjk az idelis magassgig langyos vzzel, melynek hfoka a kezels jellegtl s a pcienstl is fgg. (Nem a tlfolyig tltjk, mert az pazarls, a pciens vzkiszortst figyelembe vve! 0,5-0,8 kbmter vz.) Gondoljuk vgig, mennyi a csatorna, a vz dja, az ram, a felszerels s a munkadj, s mennyit trt ebbl az OEP?
3. Gyzdjnk meg arrl, hogy a kszlknk zemkpes s a zrlatjelz zemel!
4. Ellenrizzk, hogy megfelel fvka van e a cs vgn.
5. Pcienst tjkoztatjuk a kezels menetrl s levetetjk ruhit. Lehetleg ne viseljen frdruht a kezels hatsossga s a frdruha tnkremenetele miatt!
6. Besegtjk a pcienst a kdba a baleset elkerlse vgett. Testhelyzeteket ksbb diktljuk.
7. A kezelfejet marokra fogva, a vzben lefel forgatjuk, s ezutn kapcsoljuk be a szivattyt.
8. Nyomsszablyzval belltjuk a kvnt nyomst. Ezzel kszen llunk a kezelsre. Persze kszlke vlogatja, mit kell, vagy lehet mg belltani a bezemelsnl.
A test teljes tangentor kezelse
A vz alatti sugrmasszzsnl a vz mechanikai s esetleg a hhatsa is rvnyre jut.
Figyelni kell kezelskor a vzsugr s a testfellet ltal bezrt szg nagysgra. A vz alatti sugrmasszzs intenzitst a vzsugr beessi szge is befolysolja.
Ha merlegesen ri a vzsugr a brt, a nyomer dominl.
Minl ferdbb a vzsugr irnya, vagyis minl kisebb a fent emltett szg, annl inkbb cskken a nyoms, s hzhats lp eltrbe, ami extrm esetben kellemetlen, les, metsz rzsben nyilvnul meg.
A pcienst nyjtott lsben, relaxltan „fektetjk” a kdba.
Az als vgtaggal kezdjk. A vzsugarat kb.20cm-re a test felszntl a vz alatt kgyz mozgssal a vgtagon visszk vgig a disztlistl a proximlis irnyba, s a test mellett hozzuk vissza a kiindul helyre. Folyamatosan vgezzk mind kt lbon (ha van) egyms utn. Igyekezznk minl nagyobb felletet kezelni!
Vigyzzunk az urogenitalis znra! Hvjuk fel a pciens figyelmt, hogy kzzel takarja a nemi szervt a vzsugr ell. A trd krl knnyed krzseket tesznk csak. rdemes ismereteinkbe beiktatni a reflexis znkat s az akupunktrs helyeket.
Hasat s a mellkast nem kezeljk!
Fels vgtaggal folytatjuk a kezelst. Az egyik keznkkel megfogjuk a pciens csukljt, s a tenyert s a kzfejt kezeljk elszr. (A tenyri oldal a hangslyos! Kicsit emlkezznk a tenyr reflexes kezelsre.) Vgig visszk kgyz mozgssal a vzsugarat csukltl a lesllyesztett vllig, s mellette hozzuk vissza. Igyekezznk minl nagyobb felletet kezelni! Elvgezzk a kezelst mind a kt vgtagon (ha van).
Amennyiben nincs oly gerincbetegsge, mely ellenjavallan, hasra fordttatjuk a pcienst. Az als vgtagot vgig dolgozzuk a korbban lertak alapjn. A gluteusokon krkrs masszzst vgznk a vzsugrral. Majd ttrnk a lumbalis szakaszra. (L5-L1) Itt a vzsugr tvolsgt nveljk a vesk miatt. Fekv nyolcasokkal megynk vgig a terleten, majd redukljuk a mozgst a transversusok szlessgig, s rvidebbre vesszk a kezelsi tvolsgot, folytatva a korbbi mozgs jellegt.
A bordai szakaszon szles fekvnyolcasokkal kezelnk, mint egy „sujts” sorozat. (Th12-Th1) Lassan cskkentve a ht-kezelfej tvolsgot 15-20 cm-es tvolsgra. A lapockk tjkt krkrs mozgssal alaposan tdolgozzuk. A vllakat hol az egyik, hol a msik oldalon kicsit lejjebb nyomjuk a vzfrccsens elkerlse vgett.
A hton a bordakosr aljtl a nyakig, a paravertebrlis izomzat szlessgnek megfelel terleten rvid tvolsg fekv nyolcasokkal kezelnk. Tvolabb tartott vzsugrral fekv nyolcasokkal tlaztjuk ismt az egsz htat. A nyak ekkor mg kimarad!
Visszafordttatva l helyzetbe a pcienst, egyik keznkkel az occiputnl takarva a felfreccsen vizet. Fl-tarkig lenyomjuk a vzbe a pcienst, s a vllvet valamint a nyakat hossz illetve rvid fekv nyolcasokkal kezeljk, fokozatosan cskkentve a tvolsgot, majd ismt nvelve azt. gyeljnk a vzsugr erejre!
A vgn fekv nyolcasokkal tfutunk mg a hton, s rvid nyolcasokkal a paravertebrlisokon, s befejezsknt egy tvolabb tartott vzsugrral fggleges s fekv nyolcasokkal lelaztjuk-tsimtjuk a htat.
Kikapcsoljuk a gpet s kisegtjk a pcienst a kdbl.
Leeresztjk teljesen a vizet, kefvel s az elrsoknak megfelel tiszttszerrel kimossuk a kdat.
Ennyi lenne egy tlagos tangentor kezels lersa.
Amennyiben a pciens nem fordthat hasra, gy az a fzis kimarad, s csupn lhelyzetben vgezzk el a kezelst, amennyire tudjuk. Sajnos gy az alsvgtag kezelse igen korltozott lesz.
Vannak szablyok, melyet j megfogadni:
q A has, nemi szerv, s vgblnyls kezelse tilos!
q Lefekdni a kd aljra a vz al, tilos!
q Indokolt esetben a gyakorlott kezel, mely gygymasszr, a mellkast is kezelheti, de csak orvosi utastsra!
q A testre hat vzsugr ugyanolyan vznyoms mellett lehet ers (kemny mlyhats), ha kzel van a testhez; vagy gyengd (lazt), ha tvolabb van a test felszntl.
q A vzsugrnak az egyenes irny nyomson kvl csavar hatsa is van, ha olyan fej kikpzse.
q A frccsen vizet a test sllyesztsvel elzzk meg, vagy takarjuk – tereljk msik keznk tenyervel.
llfejes tangentor kezels vgrehajtatsa
q A kdat kitiszttjuk az elrsoknak megfelelen.
q Feltltjk kell hfok vzzel.
q A pcienst tjkoztatjuk az elvgzend mozgsok irnyrl.
q Bekapcsoljuk a tangentort, s megfelel nyomsra lltjuk.
q A pciens szabadd tett testrszt mozgassa a vzsugr eltt, figyelve a fjdalomszintre s a mozgs irnyokra.
q A kezelst befejezve kikapcsoljuk a gpet s leeresztjk a vizet.
Milyen fogsokat lehet a tangentor ltal elvgezni?
q Laza simt gyrs – tvoli, kisnyoms, nagy amplitd.
q Mly gyrs – kzeli, kzepes nyoms, kis amplitd.
q Knnyed drzsls – tvoli, kis terlet, nagy nyoms mellett.
q Mly drzsls – kzeli, kis fvka, kis terlet, nagy nyoms.
q Vibrcis szitls – kzepes nyoms kis amplitd.
q Gyki lazts – kzeli, majd pontszer krzsek, nagy nyomssal.
q Szegment s ktszveti lineris drzslsek az adott irnyokban.
q Talp s tenyr reflex masszzst – pontszeren nagy nyomssal.
Mely problmk kezelhetk sikeresen e mdon?
q Kontrakturk laztsa.
q Keringsi panaszok.
q Fokozott izomtnus laztsa, de nem bnuls.
q Mtti akut szakasz utni rehabilitci.
q Trauma utni rehabilitcis kezels, az akut szakasz lezajlsa utn.
q Gygymasszzs elksztse a fokozott izomtnus miatt.
q Elviselhetbb periostealis masszzs.
q Kellemesebb szegment s ktszveti masszzs hats elrse.
q Oedma kezelse.
Sok olyan megoldst is sejtet, mely olykor kontraindikls mezsgyjt is srolja, de sikeresen kezelhet. („mtt” – kis fej nagy nyoms, kis terlet) |